: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/pages/Amore-mio-restauracja/789867621089971?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

08-01-2014 | TRANSTERYTORIA w Galerii El

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na międzynarodową wystawę „Transterytoria”, której wernisaż odbędzie się 23 stycznia 2014 r. o godz. 18.
W wystawie biorą udział pedagodzy czterech wyższych uczelni artystycznych
z Polski, Słowacji i z Czech: Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, Wydziału Sztuk Pięknych Politechniki w Brnie i Wydziału Sztuk Uniwersytetu Ostrawskiego
w Ostrawie.

Artyści, uczestnicy projektu są zawodowo związani z trzema zaprzyjaźnionymi uczelniami, pomiędzy którymi istnieją silne związki - wymiana pedagogów i studentów w ramach programu Erasmus, wymiana wystaw, wykładów, wspólnych plenerów i sympozjów (dotyczy to szczególnie artystów związanych z pracowniami rzeźby).
Akademie to obecnie uczelnie, gdzie na wielu kierunkach wykładają wybitni twórcy i znaczące osobowości. Jeżeli analizujemy propozycje i dokonania poszczególnych szkół na wystawach twórczości ich pedagogów i studentów, to widoczne stają się indywidualne cechy charakterystyczne dla każdej z nich, pewien terytorialny charakter kształcenia.

Z drugiej strony, dzięki prawie nieograniczonemu dostępowi do informacji, aktywnemu angażowaniu inter i multimedialnych technologii buduje się jakieś ponadregionalne i ponadnarodowe universum. Prezentując projekt artystyczny trzech uczelni o tak silnych wzajemnych kontaktach ciekawi jesteśmy na ile w oczach odbiorcy czytelny jest fakt istnienia transterytorium – czegoś odczuwalnie wspólnego.
Za pomocą tak skonstruowanego projektu artystycznego stawiamy sobie, my, jego autorzy następujące pytania, na które jak sądzimy odpowie wspólnie organizowana przestrzeń, którą wspólnie stworzymy w Galerii EL w Elblągu. Czy ujawniają się w czytelny sposób jakieś wspólne tematy – punkty odniesienia artystów biorących udział w wystawie. Jeśli nie, to czy istnieją jakieś wspólne obszary zainteresowań artystów? Jesteśmy bardzo ciekawi i jest to dla nas działanie o charakterze eksperymentu, czy pomimo indywidualnych odrębności i różnic pewnych narodowych znaczeń, kodów i nawyków oraz odmiennych sposobów edukacji w akademiach, znajdziemy jakąś, może nawet nie do końca zarysowaną „wspólność”. 
Na ile ogólna sytuacja artystów w sztuce jest transterytorialna?
Na ile bliska jest mentalność i sposób analizowania sztuki artystów obszaru wyszehradzkiego? Jako ciekawostka, przypomina mi się w tym miejscu dziś już trochę „księżycowa” propozycja Zbigniewa Brzezińskiego z okresu transformacji (czyli z przed ćwierć wieku) o pewnym rodzaju federacji Polski i ówczesnej Czechosłowacji na mapie ówczesnej Europy, wtedy w Polsce szeroko dyskutowana i analizowana.
Dzisiaj na tej mapie widzimy cztery miasta i artystów w nich pracujących i prezentujemy ich w Galerii EL w Elblągu z Bratysławy, Ostrawy, Brna i Łodzi. 
Czy budują oni jakieś transterytoria przepływu wspólnego przepływu odczuwania i rozumienia współczesności?

Kuratorzy wystawy: prof. Marek Wagner, ad. Bogdan Wajberg, mgr Agnieszka Mikołajczyk

Uczestnicy wystawy: 
Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi: Agata Bielska (sztuka video, performance), Beata Marcinkowska (obiekty), Agnieszka Mikołajczyk (obiekty), Krzysztof Rynkiewicz (sztuka video), Jolanta Wagner (rysunek), Marek Wagner (obiekty, instalacje)
Bogdan Wajberg (rzeźby)

Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Bratysławie
Patrik Kovačovský (obiekty rzeźbiarskie, instalacje)

Wydział Sztuk Pięknych Politechniki w Brnie
Mikyta Svätopluk (fotografia, grafika)

Wydział Sztuk Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie
Jaroslav Koléšek (rzeźba), Jiří Surůvka (artysta nowych mediów) 

Organizatorzy:
Centrum Sztuki Galeria EL, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Vysoka Škola Výtvarných Umení v Bratyslave, Faculta Výtvarných Umení, Vysokého učení technického v Brně, Faculta Umění Ostravska Univerziteta v Ostravě.

Wystawa czynna do 2 marca 2014 r.

Galeria El Zaprasza
komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone