: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/PajeczynaClub/?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

10-12-2014 | Gerard Kwiatkowski - Retrospektywa - Galeria El

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na zamykającą rok 2014 wystawę "Gerard Kwiatkowski - Retrospektywa", której wernisaż odbędzie się 13 grudnia (sobota) o godz. 18. Wstęp wolny.

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski urodził się w 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo – przed II Wojną Światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża” (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galeria EL w latach 1961-74. Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance). W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec. Od tego też czasu realizował ideę „stacjonizmu” w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Hünfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych). Od 1975 roku prowadzi Wolną Akademię Sztuki w Hünfeld, a w 1990 roku otwiera Museum of Modern Art – z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W 1993 roku zakłada Muzeum Artystów „Forum Sztuki Konkretnej” w Erfurcie oraz Muzeum Sztuki Reduktywnej w Świeradowie Zdroju.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień:
1970 – Nagroda Towarzystwa Kulturalnego w Elblągu
1974 – Nagroda Polskich Artystów i Teoretyków we Wrocławiu
1991 – Laureat dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie.
1992 – Nagroda Triennale Sztuki i Energii, Wrocław
1996 – Nagroda za najlepszy obraz roku, Galeria BWA w Lublinie
2000 – Nagroda Fundacji Czytania za projekt „Otwarta Książka”
2002 – Nagroda im. Katarzyny Kobro
2003 – Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy
2008 – Gloria Artis – wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2010 – Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga.

Od roku 2011 Honorowy Obywatel Elbląga.

Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski zaczął działać twórczo w latach 50-tych. Malował wówczas kompozycje fakturowe, zbliżone do poetyki informel i malarstwa materii. W latach 60-tych tworzył metalowe geometryczne formy. Poszukiwania artystyczne doprowadziły Kwiatkowskiego do postulatów redukcji formy i tworzenia „konstelacji energii czasowych”. Prace te, złożone z czarnych sześcianów o jednakowych wymiarach mają, zdaniem artysty, reprezentować wielowymiarową rzeczywistość i oddziaływać swą wewnętrzną energią, sumą nagromadzonej w kostkach „energetyczności”. Autor jest kreatorem „stanów wyjątkowych”, które tworzą: on, jako artysta, odbiorcy i przestrzeń, jaka ich otacza oraz „energie czasowe” elementów jego dzieła. „Stan wyjątkowy”, zdaniem Kwiatkowskiego, to swego rodzaju dialog twórcy z odbiorcą. Sztuka według definicji artysty jest bowiem obszarem między dziełem a widzem. Sztuka sytuuje się w „polu napięć”, jakie powstaje między wytworem artystycznym, a jego odczuciem. Autor pragnie tym samym sprowokować odczucia odbiorcy i sprawić, by pogłębił on swoją refleksję o rzeczywistości. Celem istnienia dzieł jest konstruowanie wyższego stopnia świadomości widza. Takiej świadomości, która pozwoliłaby jemu samemu na tworzenie.

Inną pasją Gerarda Kwiatkowskiego jest gromadzenie dzieł sztuki artystów współczesnych z całego świata, w tym z Polski. W swych zbiorach posiada ponad dwa tysiące prac. Część jego zbiorów została przekazana w 2011 r. Centrum Sztuki Galerii EL. W tym celu we wnętrzu Galerii powstała dwukondygnacyjna empora, na której prezentowana jest kolekcja Museum of Modern Art.

Wystawa czynna do 22 lutego 2015 r.

Galeria El Zaprasza - Elbląg
komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone