: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/PajeczynaClub/?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

16-01-2017 | 19|01 Galeria Nobilis: Ryszard Litwiniuk / System otwarty. 19.01.2017, g.18

  RYSZARD LITWINIUK / SYSTEM OTWARTY

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Ryszarda Litwiniuka „System otwarty”, której wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny

Związki sztuki Ryszarda Litwiniuka z natura są oczywiste. W rozwijanym ostatnio sposobie pracy z drewnem artysta próbuje wyzyskać wnętrze pnia drewna do ukazania geometrycznej struktury. W jednym z wywiadów Litwiniuk podkreśla, że „pomaga” drewnu się „otworzyć”, tak aby wewnętrzna, niewidoczna dla oka część stała się elementem struktury dzieła artystycznego. Z organicznej, nieożywionej struktury wydobywa kształty geometryczne, by potem przez sekwencyjne ich ułożenie przywrócić jej quasi organiczną w warstwie wizualnej formę. „Przejście od formy geometrycznej w organiczną jest nie tylko zmianą kształtów, ale jest również transformacją objętości do powierzchni […] Moje poszukiwania w obrębie materiału jakim jest drewno są staraniami by dotrzeć do serca i źródeł jego energii życiowej. Podchodzę do drewna z szacunkiem, świadomy tego, że mój dotyk ma przyczynę i swoje konsekwencje na drodze odkrywania wewnętrznej tajemnicy, bogactwa i piękna. Każde drzewo ma swoją własną historię do opowiedzenia […]”

Ryszard Litwiniuk
Urodzony w 1966 roku w Olsztynie. W latach 1986-1992 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1992 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. W 1994 roku uzyskał stypendium artystyczne Fundacji Pollocka – Krasnera Foundation w USA. Od 1999 roku członek International Nature Art Network. Od drugiej połowy lat 90. mieszkał w Kanadzie, gdzie brał czynny i aktywny udział w życiu artystycznym. Wystawa w elbląskiej galerii jest pierwszą indywidualną wystawą w Polsce po powrocie zza Oceanu i zarazem retrospektywnym spojrzeniem w twórczość Litwiniuka, który swoją przygodę ze sztuką zaczynał od wystawy indywidualnej w Elblągu w 1992 roku. Związki Ryszarda Litwiniuka z Galerią EL to również kuratorska współpraca przy realizacji Sympozjum Truso 97 – „Signs of Duration”, w ramach której na terenie przyległym do odkrytej i badanej przez archeologów wczesnośredniowiecznej osadzie artyści zaproszeni przez Litwiniuka odnieśli się w sposób artystyczny do sukcesów archeologów.
Uczestnik sympozjów i plenerów związanych ze sztuką ziemi w Szwajcarii, Korei Płd, Niemczech, Argentynie, Finlandii, Indiach, na Cyprze, w Polsce i Kanadzie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. w Bułgarii, Francji, Niemczech czy Kanadzie. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. druga nagroda na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Buenos Aires w Argentynie w 2002 roku, pierwsza nagroda na Sympozjum Flur 2001 w Niemczech.

Wystawa czynna do 26 lutego 2017 r.

-----

Centrum Sztuki Galeria EL


kontakt
ul. Kuśnierska 6
82-300 Elbląg
telefon
/55/  625 67 84
strona internetowa:
www.galeria-el.pl

Galeria El Zaprasza - Elbląg

rzut na fotki do artykułu: 19|01 Galeria Nobilis: Ryszard Litwiniuk / System otwarty. 19.01.2017, g.18


foto 1komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone