: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/PajeczynaClub/?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

03-04-2017 | 06|04 Galeria EL : NA KRAWĘDZI CHAOSU / RYSZARD ŁUGOWSKI

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Na krawędzi chaosu" Ryszarda Ługowskiego. Kuratorem wystawy jest Stefan Szydłowski. Wystawa czynna do 7 maja 2017 r.

O wystawie pisze jej kurator, Stefan Szydłowski:

"Wystawa „Na krawędzi chaosu” w elbląskiej Galerii EL ma charakter retrospektywny, bo stwarza okazję, by zobaczyć prace powstałe w ciągu ostatnich 20 lat, ale zawiera też nowe prace, przygotowane specjalnie na tę wystawę oraz zmienia stare, adaptując je do wnętrz Galerii EL.
„Na krawędzi chaosu” to tytuł-diagnoza stanu kultury współczesnej. Istnieje modna teoria zarządzania chaosem, wydaje się, że korzystając z mądrości starożytnych „dziel i rządź”, należy rozwalić, co się da, by później móc zarządzać. Ługowski przywołuje kilka sytuacji globalnych i kilka osobistych, które sytuują się na krawędzi chaosu przy okazji generując współczesne mity. Zabójstwo prezydenta J. F. Kennedyego, zamach z 11 września 2001 roku, islamski terroryzm, katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. są przypomniane przez Ługowskiego osobnymi instalacjami, które we wnętrzach Galerii EL tworzą rodzaj łańcucha zdarzeń. Czujemy się bezradni wobec sytuacji przywołanych, które pozostając w pamięci, zatrzymują czas. Tworzą coś w rodzaju rzeczywistości niezależnej, obojętnej na wszelkiego rodzaju refleksję, konstytuują mit. Pozostajemy na krawędzi chaosu.
(...) Instalacje Ługowskiego krążą wokół naszej świadomości historycznej, kształtowanej przez wydarzenia nazywane epokowymi, przez postaci, które wycisnęły szczególne piętno na współczesności, przez kryzys instytucji związanych z wartościami, którymi próbujemy nadawać sens naszemu życiu. Stąd praktyka artystyczna Ługowskiego wydaje się nieustannym pytaniem o dzisiejszą kulturę, religijność, o sztukę, i w ogóle o współczesność."

***

Ryszard Ługowski (1955) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w 1982 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od 1984 roku pracuje w ASP w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Grafiki. Od 2013 r. jest profesorem zwyczajnym i wykłada również na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uprawia rzeźbę, rysunek, instalację, performance i działania dźwiękowe, zajmuje się też filmem eksperymentalnym. Jest autorem wypowiedzi na temat sztuki i własnej praktyki artystycznej.

W 2010 roku otrzymał medal -Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1982, 1987, 1993, 2004, oraz Fundacji Kultury w 1996 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Studio w Warszawie, w Muzeum Sztuki w Chełmie, Kolekcji BWA w Sandomierzu, Kolekcji ASP w Warszawie, w Parku Narodowym w Muritz, w Muzeum im. M. Chagalla w Witebsku, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Australii, w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech.
Od 2010 roku realizuje projekty dźwiękowe na gongach, misach himalajskich i misach kryształowych. Prezentował swoje koncerty m. in. w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie, w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także w wielu miejscach alternatywnych – kościołach, galeriach, halach fabrycznych. Swoje działania wzbogaca zapraszając widzów i innych muzyków do wspólnych improwizacji dźwiękowych.

-----

Centrum Sztuki Galeria EL

kontakt
ul. Kuśnierska 6
82-300 Elbląg
telefon
/55/  625 67 84
strona internetowa:
www.galeria-el.pl

Galeria El Zaprasza | Elbląg

rzut na fotki do artykułu: 06|04 Galeria EL : NA KRAWĘDZI CHAOSU / RYSZARD ŁUGOWSKI


foto 1komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone