: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/pages/Amore-mio-restauracja/789867621089971?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

07-01-2013 | Wystawa retrospektywna Gizeli Pierzyńskiej-Bossak

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę retrospektywną malarstwa Gizeli Pierzyńskiej-Bossak. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 stycznia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Gizela Pierzyńska (1936-2011) absolwentka PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni malarstwa prof. S. Teisseyre a i tkaniny artystycznej prof. J. Wnukowej. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawa jej prac była jedną z pierwszych, które odbyły się w Galerii EL w latach 60-tych. Tegoroczną wystawą retrospektywną kończymy oficjalne obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Centrum sztuki Galerii EL.

Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galerii EL:

Wśród artystów, którzy jako pierwsi wyciągnęli dłoń ku nowopowstałej inicjatywie społecznej, jaką była Galeria EL w 1961 roku znalazła się trójmiejska malarka Gizela Pierzyńska. Artystka była w pierwszej grupie twórców, którzy nie tylko podarowali swoje prace kolekcji Galerii EL, ale wsparła również swoją osobą powstanie Grupy EL w skład której weszli, m.in. Gerard Kwiatkowski, Janusz Hankowski, Jan Góra, Bogusław Czerwiński. Grupa ta dwukrotnie wystawiała swoje prace w Galerii EL – w 1962 i 1963 roku. Również w ramach I Parady Sztuki Współczesnej prace grupy znalazły się w kontekście czołowych nazwisk polskiej awangardy tamtego okresu.
I Parada Sztuki Współczesnej, która z inicjatywy Mariana Bogusza połączyła potencjał czterech wystaw ogólnopolskich: Konfrontacji 63 , Argumentów 63 , Pleneru Koszalińskiego, oraz właśnie środowiskowej wystawy Grupy EL zapowiadała sojusz elbląskiej galerii z grupą najbardziej radykalnych awangardzistów tamtego czasu. Po 50. latach od tamtych wydarzeń, wiemy, że owocem tego sojuszu była idea Biennale Form Przestrzennych.
Powrót Gizeli Pierzyńskiej w ramach indywidualnej wystawy w maju 1993 roku ukazywał artystkę konsekwentnie podążającej swoją własną drogą artystyczną, realizującą swój, poparty znakomitym warsztatem projekt malarski.
Po 10 latach od tamtej wystawy, a także w pięćdziesiąt lat po wydarzeniach, które miały wpływ na rozwój i rolę Galerii EL pragniemy przypomnieć w wystawie retrospektywnej postać tej zasłużonej dla Elbląga i naszej galerii artystki.

Wystawa czynna do 10 lutego 2013 r.

Galeria El Zaprasza
komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone