: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie hotele
dyskoteki bary

www.facebook.com/pages/Amore-mio-restauracja/789867621089971?fref=ts

Strefa Reklamy:


rozrywka elblag nawynos

u daniela elblag
rozrywka elblag nawynos
www.restauracjaduchowka.pl

13-06-2013 | Włącz się w ogólnoświatową akcję – „I Am Breathing” w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na premierowy pokaz filmu dokumentalnego „I AM BREATHING”, który odbędzie się 21 czerwca o godz. 21 w Krużganku Galerii EL. Wstęp wolny. Pokaz jest częścią światowej kampanii dotyczącej stwardnienia zanikowego bocznego (MND/ALS), a Elbląg jest jedynym polskim miastem, które dołączyło do akcji.

Film I AM BREATHING
to opowieść o cienkiej granicy między życiem a śmiercią. Głównym bohaterem jest Neil Platt, chory na stwardnienie zanikowe boczne (MND/ALS). Choroba przyszła nagle: Neil miał fantastyczne życie - kochającą żonę, pracę, w której odnosił sukcesy, przyjaciół, niedawno został ojcem. Krótko po narodzinach syna zauważył u siebie problemy z poruszaniem się. Po roku był sparaliżowany od szyi w dół. Po roku przegrał swoją walkę z tą wyniszczającą chorobą. 
Film jest swoistym testamentem dla syna, któremu Neil chce opowiedzieć swoje zdrowe 34-letnie życie. Lecz jak przewidzieć to, co Oscar chciałby wiedzieć o swoim ojcu w przyszłości, którą Neil mógł sobie tylko wyobrazić? Choroba całkowicie zmieniła sposób postrzegania świata, jednak nie pozbawiła Neila poczucia humoru i dystansu. Postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami poprzez bloga http://plattitude.co.uk/, którego prowadził przez kilka ostatnich miesięcy swojego życia, starając się także odpowiedzieć na pytanie: "Co czyni nas ludźmi?" a który stał się swoistym scenariuszem filmu i poruszył setki ludzi.

I AM BREATHING, którego twórcami są Emma Davie i Morag McKinnon swoją oficjalną premierę miał w 2012 r. podczas Miedzynarodowego Festwialu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Reżyserki o filmie:
"Są takie filmy, które trzeba zrobić, nawet jeżeli są trudne. To właśnie jeden z nich
Pomysł na film wyszedł od Neila. Chciał opowiedzieć o swoich doświadczeniach z MND w ostatnich miesiącach życia. Liczba osób, śledzących jego bloga wzrastała a Neil nie chciał poprzestać na blogu. Jednak nie to było powodem nakręcenia filmu. Nagrywanie takiego etapu życia rodzi mnóstwo dylematów etycznych i pytań. Jednak te pytania i watpliwości pomogły nam ukształtować strukturę filmu. Nie skupialiśmy się na ciele, które słabło, ale na umyśle i wobraźni Neila, które ciagle były nieograniczone, dowcipne i współczujące. Postawiliśmy sobie za zadanie wejść w jego skórę szanując jednocześnie "niepoznawalny" charakter jego doświadczenia. Mamy nadzieję, że Neil - dobry przyjaciel i współpracownik w tym procesie - zaakceptowałby ten film. Chciał podzielić się swoją historią."

Data 21 czerwca nie jest przypadkowa - to Światowy Dzień Świadomości MND/ALS. Właśnie tego dnia na całym świecie - od Australii po Ukrainę odbędą się publiczne pokazy filmu a celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na MND/ALS i problemy chorych. W tej chwili seanse odbędą się w ponad 20 krajach, w tym USA, Islandii, Rosji, Estonii, Polsce, Chinach, Indiach, Kenii i Meksyku. Pokaz w Elblągu jest póki co jedynym oficjalnie potwierdzonym seansem w Polsce.

MND jest chorobą obecnie nieuleczalną i śmiertelną. Atakuje neurony motoryczne, które wysyłają sygnały z mózgu do mięśni, sprawiając, że ludzie nie są w stanie chodzić, mówić ani jeść. Przyczyna choroby nie jest znana, nie ma też na nią lekarstwa. Na Wyspach Brytyjskich choruje obecnie ok. 5000 osób, przy czym połowa z tych osób umiera w ciągu 14 miesięcy od diagnozy. 

Reżyseria: Emma Davie & Morag McKinnon
Producent: Sonja Henrici & Sigrid Dyekjær
Rok produkcji: 2012
Tłumaczenie: Marta Karaś

Pokaz zorganizowany we współpracy ze Scottish Documentary Institute.

Oficjalna strona filmu i wydarzenia:
http://www.iambreathingfilm.com/

Galeria El Zaprasza
komentarze archiwalne

kim.elblag.pl udaniela.elblag.pl multikino.pl astoria dystkoteka elblag epoca dyskoteka elblag arbiter vip elblag prohibicja

: startujemy : : lokale gastro : : newsy : : kontakt :

Właścicielem serwisu nocnyelblag.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2015 - Elbląskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone